Kalamees
Taido Elmi naudib Hiiumaa kevadet ja sügist
Taido Elmi on mitmenda põlve hiidlane, kes teab, kus ja millal Hiiumaal kala võtab, kalastab lisaks kutselistele vahenditele ka õnge ja spinninguga, peab Kärdla sadamas kalastustarvete poodi ning tema suitsuahjust tulevad imemaitsvad lestad, tuulehaugid ja ahvenad.
Põhjus, miks ma harrastuspüügi kohe loo alguses eraldi välja tõin, on see, et spinningu ja õngega kalapüük täiskasvanud Hiiumaa meeste seas väga populaarne ei ole. Harrastuskalastusega tegelevad saarel pigem suvehiidlased ja mandrimehed. Tänu sellele, et Taido ise üsna usinalt Hiiumaal spinningu ja õngega kala püüab, on ta harrastuspüügi n-ö hiiu murrakuga hästi kursis ja pole kitsi oma teadmisi ka teistele jagama.
Käesoleva loo kirjutamine algas ühise mõrranõudmisega Jausa lahel. See nägi välja nii, et Taido nõudis mõrda ja mina tegin pilti. Fotodelt võib näha, kuidas suur kalahunnik paati valgub, aga kui lugeja nüüd arvab, et see on sama suur hunnik lihtsat raha, siis nii see kaugeltki ei ole. Ainuüksi mõrra nõudmise juures oli üksjagu pusimist ja puhkimist; kui lõpuks alamõõdulised säinad ja ahvenad tagasi said lastud, jäi alles umbes kümmekond kilo ahvenaid. Need vajasid puhastamist, soolamist ja suitsutamist, misjärel kaalus tulemus umbes 6 kg. Edasi tuli need 60 euro eest maha müüa, maksta ära riigimaksud, arvata maha kütus jne. Ehk et järgi ei jäänud suurt midagi.
Pärast ühist merelkäiku istusime Taidoga tema vastavatud kalastustarvete kaupluses Kärdla sadamas ning kasutasin juhust, et talle mõned küsimused esutada.
Oled sa kogu elu Hiiumaal elanud?
Et teada saada, kus on päriselt hea, tuleb vahepeal Hiiumaalt ära käia. Minu ema on meditsiinitöötaja ja sai Vene ajal korteri töökoha kaudu, seetõttu olen mõnda aega elanud ka Riisiperes ja algklassides sealses koolis käinud. Siis tulime Hiiumaale tagasi ja põhikooli lõpetasin siin. Edasi läksin linna (hiidlase jaoks on linn Tallinn – H. K.) tehnikumi ja jäingi veidi üle 20 aastaks linna. Algul töötasin erinevates kõrtsides, viimased seitse aastat aga olin palgal kalastustarvetega kauplevas ettevõttes Salmo.
20-aastaselt võib tunduda, et kui Hollywoodi tuled plingivad, siis see ongi elu tipp, aga vanemaks saades mõistad, et õige on ikka siin, Hiiumaal. Ma ei ole siin kaks aastat autol võtit süütelukust ära võtnud, ma ei pea siin ühtegi ust lukku panema ja leian, et nii ongi õige. Pluss veel see edasi-tagasi sõitmine. Varem oli nii, et igal reedel varastasin natuke tööpäeva, kihutasin, silmad punnis, praami peale ja kui hästi läks, siis järgnes ohe – jõudsin! Kui praami aparell Hiiumaa poolel kukkus, võis edasi sõita 70 km/h, sest Hiiumaal aeg justkui peatub. Siin ma tundsin alati, et olen õiges kohas. Pühapäeva õhtul aga sõitsin praamiga jälle mandrile, nägu vissis – no ei taha linna tagasi minna… Kaua sa niiviisi jaksad? Kogu selle aja mõtled, et võiks seda teha, võiks toda teha, aga no võta tee see ära. Lõpuks oled 70 ja ikka on kõik asjad tegemata. Nii ma siia tagasi tulingi.
Kas raha on lihtsam teenida Tallinnas või Hiiumaal?
Täna sa nägid ju ise, kuidas Hiiumaal raha teenimine käib. Loomulikult on linnas kordades lihtsam raha teenida. Hiiumaal ellujäämiseks tuleb mune hoida mitmes korvis.
Millega sulle täna Hiiumaal leiva lauale toob?
Üks asi, mis väikese vorstitüki leival hoiab, on kalastustarvete pood. Vanas kohas, Kärdla turuplatsil, olin 11 aastat, tänavu sügisel kolisin Kärdla sadamasse, Yacht Service’i ja Šampanjabaar Korgiga samasse hoonesse. Tegin uue kaupluse hetkel n-ö jõuga lahti, sest osa mööblit on veel tulemata. Kui hooaeg läbi, on uue poega hea rahulik alustada.
Minu kalastustarvete poodi peaks inimene tulema seepärast, et minu juures on kõige rohkem harrastuskalastajale mõeldud kaupa ning nipet-näpet ka paadimeestele. Landivalikus on toimivad mudelid kõigi Hiiumaa kalade, s.t haugi, ahvena, säina, tuulehaugi ja meriforelli jaoks, samuti on olemas ultralight-varustus, tšeburaškad ja muu moodne tänapäevane kraam. Stendist leiab erinevaid spinningu- ja õngeritvu. Hindade poolest olen orienteeritud rohkem odavamale keskklassile, aga kui juhtub, et keegi tahab osta näiteks Gary Loomise tippklassi spinninguritva, toon tellimise peale kõik asjad kohale. Näita hiidlasele raha, küll ta liigutama hakkab!
Kes sinu kliendid on?
Enamikel kalastajatel, kes Hiiumaale näiteks kevadel säinast püüdma tulevad, on kõik vajaminev kaasas. Võib-olla jäi ussikarp maha, siis tulevad ja ostavad selle minu käest. Aga vajadusel panen kogu õnge-, spinningu- või lestatonkakomplekti kokku ja seda võimalust kasutatakse meeleldi. Tegelikult ma töötan hästi palju kohalike inimeste ja suvehiidlastega. Minu käest saab näiteks teada, kus ja milline kala parasjagu võtab ja mida ta võtab – tihti on see argumendiks, miks just minu poodi tullakse. Kalastustarvete müüja on ju nende kaladega, mis juba kinni püütud, väga täpselt kursis! Päris kättpidi ma kedagi kivi taha, kust kala saadi, siiski ei vii ehk kalagiiditeenust ma ei paku.
Minu kalastustarvete kauplus on avatud kevadest, kui särg ja säinas liikuma hakkavad, kuni sügiseni, kui lesta- ja merikamehed hooaja lõpetavad. Talvel on pood suletud.
Sina ja kutseline püük?
Üks minu tegevustest on ka kutseline kalapüük. Õnneks said kunagi võrgu- ja mõrrapüügi load ära ostetud, kui täna peaks nullist alustama, oleks see investeering niivõrd suur, et merele ilmselt ei pääsekski. Inimesed hädaldavad tihti, et kala on kallis, aga võta ja tee see investeering ära – mõrra- ja võrguload suurusjärgus 20 000 eurot, paat umbes 10 000 eurot, lisaks korralik survepesur, turvavarustus, kastid, külmikud jne. Ja siis pole sa veel ühtegi kala saanud! Paradoks seisneb veel selles, et suvel, kui Hiiumaal on turistid, pole kala, mida püüda ja müüa, aga muul ajal, kui kala on, pole jälle turiste, kellele müüa.
Minu väljapüügid pole suured, mistõttu pean ma selleks, et midagi teenida, oma kala ka ise väärindama. Suvel müün suitsutatud ja vinnutatud kala turistidele, sügisel aga, kui turiste enam pole, tuleb ise inimeste juurde minna, sellega hoiab ka naha sooja. Minu kalatoodete edu pant on see, et kogu tooraine, mida ma kasutan, on väga värske. Kui ma seda ise püüdnud pole, ostan otse sadamast teiste kalurite käest. Kui sa hea tooraine tuksi keerad, pead ikka päris rumal olema! Võtame näiteks suitsukilu – see on pea ainus kala, mida ma täna veel ise söön. Suitsukilu on minu meelest superhea ainult siis, kui ta otse traali pealt suitsuahju rändab. Minu proua, kes on hariduselt kokk, teeb vahel ka kilurulle. Samuti külmsuitsutame lõhet, selline perevärk. Purkidesse me kala veel ei tee, aga see on üks tulevikuperspektiive. Eesti rahvas sööb ju kala meelsasti ja Hiiumaa kalad on väga head.
Millega sa veel tegeled?
Kuigi ma kunagi vandusin, et ma enam iial kõrtsi tööle ei lähe, olen viimased suved Vetsi tallis jõudumööda tööl olnud. Samuti pidasime kahasse kohvikut hiiu näitleja Margus Tabori suvistel etendustel. Mingeid koduloomi ma ei pea ja põllumajandusega kah ei tegele. Samas ma olen Hiiumaal paigal olnud ainult neli aastat, küll ma jõuan veel selle kõigega tegeleda.
Kas sinu arvates käib Hiiumaal liiga palju turiste? Või pigem liiga vähe?
Hiiumaa turismisuvi kestab kaheksa nädalat. Sel aastal kestis veelgi vähem, sest saarlased ei oska praamiga sõita. Turistid aga tähendavad raha ja meie, hiidlased, elatume sellest. See kaheksa nädalat on veel okei, kannatame ära. Tegelikult soovitan ma inimestel Hiiumaale tulla ka augusti lõpus ja septembris. Siin on sügisel kaua soe, septembris kannatab veel isegi ujuma minna. Reaalsus on aga selline, et septembris Hiiumaal enam ühtegi turisti pole. Juulis seevastu käib igal RMK platsil ja iga põõsa taga disko, rahvast on palju ja see tüütab ära. Sel ajal vaatad toidupoes kah ainult seina poole, sest ühtegi inimest näha ei taha.
Muul ajal aga on nii, et lähed õhtul kell seitse Selverisse, uksed lähevad tzzzz lahti ja vastu vaatab inimtühi pood. Müüja heidab sulle arusaamatu pilgu, et miks sa siia nii hilja tulid. Nagu mõnes õudusfilmis.
Nimeta kolm asja, mille pärast turist võiks Hiiumaale tulla ka n-ö väljaspool hooaega?
Kevadel maikuus, kui loodus tärkab, on siin kõik värske ja roheline. Sügisel enne sopaaega on kõik väga vaikne, linnud ei karju ja turiste on minimaalselt. Sügisel võiks vabalt tulla siia oma suve pikendama – Vananaistesuve raames korraldatakse Hiiumaal hulk vahvaid üritusi ja see on väga tänuväärt ettevõtmine. Kolmandaks, kõik korilased ja kalamehed on väljaspool turismihooaega Hiiumaal õnneseened! Praamihäda ei tasu tõena võtta – kuigi piletid on eelmüügist pikalt välja müüdud, sõidavad praamid tegelikult pooltühjalt.
Mida sa talvel teed?
Talikalamees ma ei ole ja kuna talvise harrastuspüügiga keegi Hiiumaal suurt ka ei tegele, on kauplus sel ajal kinni. Talvel ma käin palgatööl, möödunud aastal näiteks aitasin ühel metsaettevõtjal palke tollida. Töö on töö, vahet pole, millega sa leiva lauale tood.
Kumb sulle rohkem meeldib – Hiiumaa suvi või talv?
Tegelikult meeldivad mulle kõige rohkem hoopis kevad ja sügis ehk see aeg, kui hooaeg kas pole veel alanud või on juba lõppenud. Praegune aeg (2021. aasta september – H. K.) ongi kõige mõnusam, siis ma olen iseenda peremees. Lähen merele ja naudin. Hea ilmaga lähevad kõik rõõmsal meelel merele, aga mine kehva ilmaga! Kõige ilusam aeg on praegu!
Miks sa Hiiumaal elad? Nimeta kolm põhjust siin elamiseks.
Esiteks on saare elu alati näoga mere poole, mis mulle väga meeldib. Teiseks, siin on väike kogukond ja kõik tunnevad kõiki. Eks sellega kaasne muidugi ka omad „agad“, ent kui oled ise normaalne, siis on ka teised inimesed sinuga normaalsed. Kolmandaks kindlasti turvalisus.
Taido Elmi käest saab:
• Kärdla sadamas asuvast kalastustarvete poest osta kalastamisvarustuse või selle, mis varustusest puudu on;
• informatsiooni, kus kala viimati võttis ja millega püüti;
• osta ülimaitsvat hiiumaist suitsu- ja vinnutatud kala. Alati võib küsida võib ka muude kalatoodete kohta.
Taido Elmiga saab ühendust telefonil 56 239 997 või leiab mehe hea õnne korral Kärdla jahisadamast Hiiu Viikingi kalastustarvete poest. Nii kalastustarvete kauplus (Hiiu Viiking) kui Taido kalatooted (Kubja kalaköök) on leitavad ka Facebookist.