Hiiumaa

Sander Kopli: Hiiumaal on turvaline puhata!

Avaldatud

kuupäeval

Sander Kopli on Hiiumaa ettevõtja ja lugupeetud mees, kes suvisel ajal hoolitseb saart külastavate turistide eest, muul ajal aga on hiidlasele omaselt tegev mitmes erinevas ettevõtmises. Ikka selleks, et leib laual oleks ja elu igavaks ei muutuks. Veebruari lõpus, kui Sanderiga Kassari kaupluses kohtun, on Hiiumaale ootamatult saabunud talv. Poe ühes nurgas on laud, paar tooli ja sohva, kuhu külamehed pealelõunasel ajal maailma parandama kogunevad, hommikupoolikud on aga talvel üsna vaiksed ja nii saame poenurgas rahus juttu puhuda.

Sander, oled sa elupõline hiidlane?

Olen Hiiumaal sündinud, kasvanud ja elan praegugi Hiiumaal, aga nagu enamik hiidlasi, käisin ka mina vahepeal saarelt ära koolis. Keskhariduse omandasin Kehtna tehnikumis, kõrghariduse Eesti Maaülikoolis ökonoomika ja majanduse alal. Pärast kooli lõpetamist töötasin 12 aastat mandril, kuni sain aru, et Hiiumaal on ikka parem. 2008. aastal tulingi Hiiumaale tagasi.

Millega sa täna Hiiumaal tegeled?

Põhirõhk on turismiettevõtlusel ja kõigel sellel, mis Hiiumaa kuvandi juurde käib. Mulle kuulub Kassari puhkekeskus, kus pakume hotellimajutust, selle juures olevas restoranis Lest ja Lammas kohalikke kalatoite ning omakasvatatud veistest ja lammastest valmistatud roogasid. Sel suvel avame Kassari puhkekeskuse juures uue Hiiu õllekoja. Koos ühe kompanjoniga püüame aktiivselt kala, eelmisel aastal tuli kokku umbes 20 tonni. Lisaks on mul ka põllumajandusettevõte, mis kasvatab lambaid ja veiseid. Samuti olen osanik Jetoili tanklaketis ja mõned ettevõtmised on mul veel ka Tallinnas.

Hiiumaal öeldakse, et talvel elu seisab. Kas talv on sinu jaoks rahulikum aeg või pole aastaajal mingit vahet?

Kuna ma tegelen mitme asjaga ja lisaks Hiiumaa äridele löön kaasa ka mitmes Tallinna ettevõttes, siis pööran suvel rohkem tähelepanu Hiiumaale, talvel aga mujale. Minu elu on vaheldusrikas, seega pole mingit vahet, kas on suvi või talv – ma püüan kogu aeg midagi teha, et oleks huvitav ja asjad liiguksid.

Miks peaks turist sinu arvates Hiiumaale tulema?

Hiiumaal on turvaline puhata. Kuigi suvel on Hiiumaal palju rahvast, ei ole elutempo väga kiire, nii et siin saab suurema kära ja tunglemiseta oma puhkuse ära veeta. Ka pakutavad teenused pole päris samasugused kui mujal. Ja muidugi on oma osa ka saarelisusel – Hiiumaa asub mandri mõistes mere taga ja siia tuleb tulla praami või paadiga. Laevasõit enne puhkust aitab ümber lülituda.

Kassari puhkekeskus

Miks peaks turist Hiiumaal sinu juurde tulema?

Me pakume turistidele võimalust Hiiumaast kõige vahetumal ja ehedamal moel osa saada. Esmatarbeteenused nagu majutus ja toitlustus on primaarsed, lisaks peame Hiiu õllekoda, kus anname ülevaate õlle tootmise traditsioonidest ja näitame inimestele, kuidas õlletegu tegelikult käib. Lisaks veel kõikvõimalikud merega seotud tegevused, nt käime turistidega koos kalal. Kogu püütava kala katsume väärindada ja realiseerida kohapeal ning kokkuostu läheb tõepoolest ainult see osa, mis enda tegemistest üle jääb.

Majutust pakume Kassari puhkekeskuse hotellis, Liilia ja Lõokese hotellides Käinas, Vetsi talli puhkekülas ja Kassariotsa puhkemajas. Kokku on meil umbes 220 kohta. Hinnatase on erinev ja igaüks peaks pakutavast valikust endale sobiva variandi leidma. Hinnaspektri ühes otsas on täiesti erakordne ja privaatne Kassariotsa puhkemaja, teises otsas aga Vetsi talli puhkeküla kämpingud, mis on lihtsamad ja odavamad, aga osutunud väga populaarseteks.

Kui nimetada kolm peamist asja, miks klient peaks meie juurde tulema, siis esiteks on meie juures tõesti väga mugav ööbida, teiseks meie kaetud toidulaual on suur valik kohaliku päritolu omakasvatatud, -püütud või -korjatud toorainest valmistatud roogasid ja kolmandaks asume me Kassaris. Kogu pakutava leiab kodulehelt www.hiiumaale.ee, mis ongi meie värav turistidele.

Kassariotsa puhkemaja.

Mida võiks välja tuua sinu majutuskohtade ühise joonena ehk mille järgi tunneb ära, et tegu on just sinule kuuluva majutuskohaga?

Me püüame asju teha nii, et omal pärast piinlik poleks. Näeme selle nimel kõvasti vaeva, et kõik, mida inimene ühest majutuskohast ootab, oleks maksimaalselt kvaliteetne. Alates voodist ja voodiriietest kuni pakutavate lisateenusteni välja.

Millist toitu te oma klientidele pakute?

Toitlustusega tegeleme suvisel perioodil. Restoranis Lest ja Lammas pakume ainult enda kasvatatud veise- ja lambaliha, lisaks ka omapüütud lesta, ahvenat ja haugi ning nendest valmistatud tooteid. Vetsi talli kõrtsis, mis on avatud jaanipäevast augusti keskpaigani, pakume veidi lihtsamat valikut. Tahaks sealgi klientidele vaid oma toodangut pakkuda, aga seda paraku ei jätku nii palju, kui suvel nõudlust on. Tänavu suvel avame ka uue Hiiu Õlle Koja, kus pakutakse suupisteid ja kohapeal valmistatud Kassari õlut.

Kas Kassari õlu on ka päriselt hea?

Minule endale maitseb selline õlu, mis ei ole veel pudelisse jõudnud, vaid tuleb otse vaadist, on just valmis saanud ja värske – sõltumata sellest, kas ta on kibedam või magusam. Meie valikus on õlut igale maitsele – tumedamaid, heledamaid, magusamaid ja kibedamaid. Sel suvel on plaan võtta valikusse ka traditsiooniline Hiiumaa õlu. See on selline valkjas, magusapoolne ja kange, mis niidab kiiresti jalust. Sellist õlut on varesematel aastatel pidevalt küsitud.

Hiiu Õlle Koja valikus on õlut igale maitsele – tumedamaid, heledamaid, magusamaid ja kibedamaid.

Teil oli õllekoda enne kah olemas. Miks te uue ehitasite?

Vana õllekoda asus puhkekeskuse ruumides ja see jäi meile õlletootmiseks kitsaks. Uutes ruumides on aga kõik väga äge. Meil on vana mõisaaegne kuivati ja paljud muud elemendid, mis vanasti õlletootmise juurde kuulusid ning väärivad säilitamist ja näitamist. Üritame õllekojast teha midagi muuseumilaadset, kus inimesed saavad vaadata, kuidas varem oli ja kus on välja toodud tähtsamad õlletootmise nüansid. Uues õllekojas toodetav õlu põhineb küll vanadel traditsioonidel, aga neid on veidi täiendatud. Meie õllemeister on Ain Koor, temaga oleme leidnud ühise õllega seonduva huvi. Paneme paljudele õllemarkidele omapoolset hiiumaist nüanssi sisse.

Õllekoja avame gruppidele juba maikuus ja see jääb avatuks septembri lõpuni. Päris kellaajast kellaajani on õllekoda avatud ainult jaanipäevast augusti keskpaigani, muul ajal aga saab selle üsna lühikese etteteatamise ajaga lahti teha. Lisaks õllele pakutakse õllekojas kõikvõimalikke kalasnäkke, nt vinnutatud ja erinevaid suitsukalu. Selle nimel, et suvisel ajal oleks õllekojas kala kogu aeg olemas, näeme kõvasti vaeva. Kui meri mingil hetkel värsket kala ei anna, siis on lõpuks olemas ka külmkapid.

Kas suvist Hiiumaale tulekut peaks juba praegu ette planeerima või saab tulla ka spontaanselt?

Hiiumaale võib alati tulla ka emotsiooni pealt, aga kindlam on koht ikkagi ette broneerida. Suvel on nädalavahetused, kus toimuvad saare tippsündmused, pikalt ette broneeritud ja me teeme ka ise kõik selleks, et see nii oleks. Rohkem ruumi on mais ja septembris.

Augusti kolmandal laupäeval toimuval Hiiu Kala ja Õlle festivalil jätkub meelelahutust kogu perele.

Te pakute ka võimalust koos kalale minna.

Nii kevadel kui ka sügisel saab minna koos kaluriga mõrda vaatama, samuti on võimalus rentida paat koos kapteniga, kes spinningumehed haugikohtadele viib. Viimasel ajal on hästi popiks muutunud ka hiliskevadine tuulehaugi trollimine. Tõsi, spinningud jm varustus peavad kalapüügihuvilistel endal kaasas olema. Spinningupüügiga on nagu on, ka kogenumad mehed ei pruugi alati kala saada; mõrra vaatamine on rohkem kindla peale minek. Hommikuse mõrralkäigu saagist saab oma kalakoguse kaluri käest soovi korral kohe välja osta. Klientidega kalal käimine ei ole siiski meie põhitegevus ja seda pakume vaid siis, kui kõik muud asjad on tehtud. Meilt saab koos mootoriga rentida Kasse paate ja sellega ise kalakohti ning rannikut avastada. Samuti teeme paadisõite lõbusõidualustega.

Kui keegi tahab Hiiumaal kindla peale kohalikku kala, siis Kassarist saab!

Mida te turistile veel pakute?

Jalgrattarenti. Kassaris on väga palju niisugust vaatamist, kuhu on mõistlik sõita jalgrattaga. Kui rentida ratas paariks-kolmeks tunniks, saab saarele tiiru peale teha. Alustada võiks Esikülast ja vaadata sealset külaelu, edasi käia läbi vanast kabeliaiast, siis sõita Sääretirbi tippu ja seal veidi jalutada. Kes soovib, võib sealt edasi sõita veel ka Orjakusse ja käia läbi sealne matkarada, aga siis läheb ring juba viie tunni peale. Kassaris saab jalgarattaga terve päeva ära sisustada. Kohalikud on turistidega harjunud ja enamik suhtub neisse sõbralikult.

Millised on tulevikuplaanid?

Eelmisel aastal ehitasime tulevikuvaadet silmas pidades Vetsi talli õunaaeda täiesti uued suvemajakesed, kokku 15 tükki. Need on vahva arhitektuuri ja rõduga. Kes pole varem aiamajas ööbimist kogenud, neil maksab seda kindlasti proovida. Igal aiamajal on ka oma pesemis- ja kempsumaja, mis on küll peamajast eraldi, aga kuulub numbri järgi konkreetse maja juurde. Mõtteid ja plaane on veel, aga praegu on meil käsil n-ö enesevaatlus, et aru saada, mida me ellu suudame viia ja mida mitte.

Sulle kuulub ka Kassari pood. Mida seal müüakse?

Kassari poes on pigem küsimus selles, et millal müüakse. Talvekuud on vaiksed, siis on see pigem kohalike kogunemiskoht. Et omadega välja tulla, tuleb 4–5 suvekuuga kogu raha ära teenida. Kassari poes on müügil esmatarbekaubad, Kassari õlu ja meie oma lihatooted.

Sa oled seotud ka Hiiumaa ürituste korraldamisega. Milliseid üritusi sel aastal sinu meeskonnalt oodata on?

Koos õllekojaga korraldame Hiiu Kala ja Õlle festivali. Mõte tuli sellest, et kui me juba head Hiiumaa õlut teeme, siis miks mitte pakkuda seda värsket kraami inimestele otse vaadist. Nii ongi kujunenud, et iga aasta kolmandal augustikuu laupäeval toimub Hiiu Kala ja Õlle festival, kus külalised saavad kala ja õlle seltsis ühe mõnusa päeva mööda saata. Tänavu läheb juba üheksas aasta, kui rahvale head ja paremat pakume – pereemad saavad mekkida erinevaid toite ja isad Hiiu õlut. Festvalil valitakse rahva degustatsiooni korras „Keige parem hiiu õlut“, toimuvad erinevad mängud ja jõukatsumised. Enim publikuhuvi on tekitanud Hiiumaa augukaevamise võistlus. Tegevust jätkub kogu perele ja mõeldud on ka laste peale. Kuigi tegu on ühepäevase üritusega, mis algab kell 12.00 ja lõpeb kell 18.00, on mõistlik ka selle toimumise ajal Hiiumaale tulla mitmeks päevaks.

Varem korraldasime ka Jääkala festivali, aga kuna jääd viimastel aastatel enam pole, jäi see asi soiku.

Kui palju MTÜ Hiiukalast sinu ettevõtmistes abi on olnud?

Ma olen oma ideede elluviimisel kasutanud üsna palju Hiiukala poolt pakutud toetusi. Me oleme kalapüügiga tegelev ettevõte ja saanud toetusi mitme projekti peale, kaasa arvatud uue õllekoja ehitamiseks. Kuigi toetussummad ei ole väga suured, on neist abi ikka. Mul on väga hea meel, et selline võimalus Hiiukala näol olemas on.

Miks sa oma ärisid siin Hiiumaal teed, kus hooaeg kestab kõigest neli kuud?

Ma ju elan siin. Elukeskkonnana on Hiiumaa suurepärane paik, siin on väga turvaline. Siinne kogukond on väike, kõik tunnevad kõiki ja suuri üllatusi pole karta. Elutempo on mõnusalt rahulik ja elu Eesti keskmisest palju paremini korraldatud.

Kas Hiiumaal on täna töötajate või töökohtade puudus? Kas täna on võimalik Hiiumaal endale töökoht leida?

Kes tahab Hiiumaale elama ja tööle tulla, sel võiksid mingisugused oskused kaasas olla. Meie võtame igal suvel enda juurde tööle 40–45 inimest, aastaringselt on meil tööl kümmekond inimest. Igal kevadel otsime kokkasid, teenindajad, koristajad ja administraatorid ehk kui keegi tubli inimene tahab suveks Hiiumaale tööle tulla, tasub meiega ühendust võtta. Lisaks heale palgale pakume ka elamist. Hiiumaal on suvel tore töötada, sest töövälisel ajal käib siin aktiivne seltsielu.

Kus sa oma ettevõtmistega 10 aasta pärast oled?

Ma katsun jätkuvalt teha neid asju, mis mind köidavad ja jätan tegemata need, mis mulle ei meeldi. Ma tõesti ei oska öelda, mis mulle 10 aasta pärast meeldib. Aga ma arvan, et ma elan ka siis jätkuvalt Hiiumaal. Ettevõtja elu annab otsustusvabaduse.

Kõik Sander Kopli ettevõtete poolt pakutav (majutus, toitlustus, paadisõit, kalapüük ja rattalaenutus) on leitav kodulehelt www.hiiumaale.ee. Ja kui keegi tahab Hiiumaal kindla peale kohalikku kala ja õlut, siis Kassarist saab!

Loo ilmumist toetas EMKF Rakenduskava, Euroopa Merenduse-ja Kalandusfond.
Click to comment

Populaarsed

Exit mobile version