Connect with us

Varustus

Kasutajakogemus: Norfini matkavarustus

Avaldatud

kuupäeval

Kui kalastusvarustuse maailmas orienteerumine tundub keeruline, siis matkavarustusega võib olukord olla veelgi hullem. Valik varieerub ühest äärmusest teise – kõrgmäestiku high end toodetest kuni väga lihtsakoeliste lahendusteni välja. Mida peaks kõige selle juures silmas pidama kalastushuviline, seda hakkamegi järgnevalt vaatama.

Norfin Zander 4 ja Zope 2 telgid

Telgid on matkavarustuse kõige kallim tootegrupp, eriti kui aetakse taga tippkvaliteediga komponente ning võimalikult kerget kaalu. Kalamehele, kes plaanib minna nt pikemale seljakotimatkale, on sellised aspektid ülimalt olulised. Meie sedasorti kalastusretki väga tihti ette ei võta, vaid liigume pigem autoga ning paneme püsti n-ö baaslaagri, kuhu pärast kalapüüki naaseme. Sellise lähenemise puhul saab minimalistlike lahenduste asemel rõhuda hoopis mugavusele, mis on oluline just pikemate (üle nädala kestvate) kalastusretkede ajal. Näiteks meie käime igal aastal Skandinaavia jõgedel lõhet püüdmas ning seal on tavapärane, et valitakse jõe ääres laagriplats välja ja laotatakse kogu varustus sinna nädalaks laiali.

Varasemalt kasutasime matkapoest soetatud fiiberkaartega telke, mis ajasid asja täitsa hästi ära, kuid nende häda oli selles, et enamasti olid need üsna madalad ning varem või hiljem kippus telgi pealismaterjal kaarte kohalt lekkima hakkama. Lisaks oli telgi kokku- ja lahtipakkimine küllaltki tülikas, eriti just (selgelt liiga väikesesse) transpordikotti pakkimine.

Hea uudis on see, et kõigist eelnevalt mainitud murekohtadest saab mööda minna. Norfini telgid on disainitud nii, et järeleandmisi on tehtud küll ülikerge kaalu arvelt, ent see-eest on märkimisväärselt võidetud kasutamismugavuses. Kõigi Norfini telgiseeriate läbivaks jooneks on see, et nende põhikonstruktsioon on võimalik püsti panna kümne sekundiga! Seda võimaldab telgi katusel olev automaatlukustussüsteem ehk vaja on ainult telgikaared transpordiasendist vabastada ning telk lukustussüsteemist püsti tõmmata. Sama kiirelt käib ka telgi kokkupanek – vabasta lukustussüsteem ja voldi telk kokku.

Zander 4 telk on äärmiselt mahukas, selle mõõtmed on 255x210x170 cm ja kaal 8 kg. Meie oleme seda kasutanud põhiliselt kahe välivoodiga, mis mahuvad üksteise kõrvale täpselt ära. Madratseid ja magamismatte kasutades mahub telki ära terve pere. Zander 4 eeliseks on ka see, et kuna tegu on suure telgiga ja laeosas on mitu ventileerimisava, vahetub õhk selles päris hästi ning vastu hommikut ei hakka palav ega teki väiksematele mudelitele iseloomulikku õhupuudust. Telgil on ka nn eesruum, kus saab vihma eest asju hoida, riideid vahetada jne. Zander 4 suureks plussiks on veel see, et lühemat kasvu inimene saab selles püsti seistes toimetada.

Zope 2 telk on hea lahendus siis, kui plaanid loodusesse minna üksi. Hädaga mahub telki ka kahekesi, agasiis on seal juba üpris kitsas. Sarnaselt Zander 4-ga on ka Zope 2 automaatlukustussüsteemiga ehk selle kokku- ja lahtipakkimine on äärmiselt lihtne. Telgi mõõtmed on 200x120x93 cm, kaal 2,9 kg ja sinna sisse mahub üks välivoodi või nt kaks Norfin Atlantic Comforti matkamatti. Pikematel kalastusreisidel oleme mainitud telke kasutanud ka dubleeritult ehk maganud Zander 4 telgis ja kogu varustust hoidnud Zope 2 telgis. Mõlemal telgil on olemas sääsevõrgud, taskud asjade (nt mobiiltelefon või prillid) hoidmiseks ja valgustuse riputamise aas.

Norfin Cambridge voodi

Välivoodi võib esmapilgul tunduda pisut veider matkavarustuse osa, kuid kes selle ära on proovinud, see enam mati peal magama ei kipu. Tõsi, voodi kaasa võtmine eeldab autoga laagripaigani sõitmise võimalust, kuna see kaalub siiski 8,8 kg.

Voodil on matkamatil magamise ees kaks olulist eelist. Esiteks oled voodil magades maapinnast kõrgemal ning hommikul ärgates ei ole riided ja magamiskott rõsked. Teiseks on nädal aega voodis magada oluliselt mugavam kui ükskõik millisel matkamatil ning tõenäoliselt puhkab sellel ka paremini välja. Lisaks on voodil kõik jalad reguleeritavad, mis tähendab, et voodi on võimalik kenasti horisontaalselt paika timmida teha ka siis, kui pinnas ideaalselt tasane ei ole.

Meie oleme Norfin Cambridge’i voodit kasutanud Zander 4 telgis, kuhu see täpselt sisse mahub. Voodi mõõdud on 210x83x30 cm ehk sinna mahuvad magama ka pikemat kasvu inimesed. Kõik konstruktsiooni detailid on alumiiniumist ehk kerged ja tugevad – voodi kandevõime on 140 kg!

Norfin Cambridge on ideaalne valik ka karbiküttidele, kelle püügisessioon kestab samuti mitmeid päevi ja kes kogu selle aja ühe koha peal laagris on.

Norfin Atlantic Comfort matkamatt

Õhuga matkamattide maailm jaotub laias laastus kaheks – isetäituvad ja täispuhutavad. Isetäituvad variandid on valdavalt pisut kallimad ning neid eelistatakse põhiliselt kasutamismugavuse pärast. Isetäituvus tähendab seda, et matt on vaja transpordiasendist vabastada ning avada õhu sissevooluks huulik, misjärel matt hakkab õhuga täituma. See toimub tänu mati sees olevale spetsiaalsele vahutaolisele materjalile, mille mõjul matt lahti rullub. Kui iseeneslik täitumine on saavutatud, on vaja viimased 10–20% puudu olevast õhust ise täiendavalt juurde puhuda.

Atlantic Comforti matkamatt on isetäituvate matkamattide seas äärmiselt hea hinnaga, eriti kui arvesse võtta, et sel on kallimatele mattidele omane metallist huulik. Atlantic Comforti mõõdud on 198x63x5 cm ja kaal 2,2 kg. Lisana on kaasas ka remondikomplekt, sest matkamattide saatus kipub paratamatult olema mingi terava orgi otsa sattumine.

Norfini magamiskotid – taskukohased, soojad ja kvaliteetsed

Norfini magamiskottide valikus on viis mudelit – Arctic 500, Atlantis Comfort Plus 350, Discovery Comfort 200, Discovery 200 ja A        lpine Comfort 250. Kõiki mudeleid on kaht varianti – L ja R, s.t parema ja vasakpoolse lukuga, mis võimaldab magamiskotte omavahel kokku panna.

Kõige soojem mudel on Arctic 500, selle n-ö mugavuspiiriks on märgitud -10°C, aga häda korral peaks ellu jääma ka -20°C magades. Tundrasse minnes sobib see tõelistele külmavarestele. Magamiskoti valikul peab iga inimene enda külmataluvust teadma; päris esimese magamiskoti puhul tasub võtta pigem soojem mudel.

Ülejäänud nimetatud mudelid on suvised ja erineva soojapidamisega; tootevalik peaks enamike inimeste vajadused ära katma. Nende mudelite sisu, millel nimes on Comfort, on tehtud puuvillasest kangast. Kel magamisriietes magada ei meeldi, võiks valida puuvillase sisuga variandi, see on naha vastas oluliselt meeldivam materjal kui polüester.

Ristkülikukujulised magamiskotid võtavad rohkem ruumi ja kaaluvad rohkem, kuid on magamiseks mugavamad, sest keha liigutamiseks on rohkem ruumi. Lisaks saab neid ka lihtsalt tekina kasutada, mis on hea variant nt siis, kui telgis vastu hommikut palavaks läheb või miks mitte ka pikniku pidamiseks. Lukud jooksevad kinni ja lahti väga hästi ning rõhukotid on kvaliteetsed, neid saab ruumi säästmiseks päris kõvasti kokku tõmmata.

Norfin Runn lauakomplekt

Korralik matkamööbel on mugavaks laagriplatsieluks hädavajalik. Meie oleme selleks puhuks kasutanud lauakomplekti Norfin Runn. Põhiliselt on see kasutust leidnud Norra lõhereisidel ja kevadistel Emajõe latikapüükidel.

Komplekti eelis seisneb selles, et antud toote arendamisel on leitud lahendus ka toolide transportimisele. Nimelt paigutub transpordiasendis oleva laua sisse ka neli tooli. Komplekti on väga lihtne kokku panna, ühe-kahe minutiga saab üldjuhul hakkama. Komplektil on ka mugav käepide transpordiks.

Kõik konstruktsiooni detailid nii laual kui toolidel on alumiiniumist. See tagab ilmastikukindluse, kerge kaalu (kogu komplekt vaid 7,6 kg) ja hea vastupidavuse – laua kandevõime on 30 kg (tegelikkuses kannatab see ka oluliselt suuremaid raskusi) ja toolide oma 90 kg. Laua mõõtmed on 120x60x70 cm, transpordiasendis 60x60x8 cm.

Norfin Impola Compact ja Odda toolid

Matkatoole valides oleme lähtunud printsiibist, et kui tool juba varustuse hulka võtta, peab see olema võimalikult mugav, lihtsasti kokkukäiv ning seljakotiga või n-ö näpu otsas transporditav. Impola Compact vastab kõigile eelmainitud kriteeriumitele, lisaks käib see ülikiiresti ja lihtsasti kokku – tooli jalgade ja seljatoe torujate konstruktsioonidetailide sees jookseb kumm, mille abil saab tooli veatult kokku vaid loetud sekunditega. Istumisosa on valmistatud vastupidavast kangast, mis on kombineeritud võrkjate detailidega. Toolil on ripptasku telefoni ja pisitarvikute hoidmiseks. Impola Compacti mõõtmed on transpordiasendis 46x12x18 cm ja lahtipakitult 66x59x45/96 cm ehk sõna compact ei ole toote nimesse saanud juhuslikult. Tooli kandevõime on 120 kg.

Norfin Odda on lihtsakoelise lahendusega tool. Tegemist on kolmjalga meenutava tooliga, mis on piisavalt kerge ja kompaktne, et seljakoti külge riputada. Odda on hea lahendus aktiivsele kalamehele, kes soovib kalaretkel aeg-ajalt jalga puhata, kuid päris (märja) maa peal istuda ei taha. Selle tooli juures oli suureks üllatuseks mugavus ja stabiilsus, mida esmapilgul kolmjalg-tüüpi toolilt oodata ei oskakski. Meie kasutame Oddat põhiliselt forelli- ja lõheretkedel, kus see ripub mööda lagedamaid jõeääri matkates seljakoti küljes, ilma et arugi saaks. Selle pisikese tooli kandevõime on märkimisväärne – 100 kg!

Norfin Adventure 65 seljakott

Kui otsid head lahendust, kuidas kogu vajaminev varustus võimalikult ergonoomiliselt omal jõul seljas kohale tarida, on matkaseljakott oma funktsionaalsuse poolest asendamatu. Norfin Adventure 65-liitrine matkakott kaalub vaid 2 kg ja see number on nn high end brändikottidega võrreldes vägagi konkurentsivõimeline. Kerge kaal tuleneb tekstiilikomponentide valikust ja sellest, et seljaosa tugevduseks on kasutatud vaid kaht õhukest alumiiniumplaati. Seejuures on oluline märkida, et kerget kaalu taga ajades ei ole tehtud järeleandmisi koti funktsionaalsuse arvelt. Koti seljaosas on kolmetsooniline AirMesh materjal, mis aitab ventileerida higistavat turja ja sellest tulenevat hõõrdumist. Kotil on äärmiselt palju väliseid taskuid, kuhu saab pista sagedamini vajaminevad pisitarvikud, ja võrktaskud joogipudelite või ka nt matkatooli kinnitamiseks.

Koti sees olev ruum on eraldatav erinevateks sektsioonideks. Näiteks saab koti alumise osa vaheseinaga eraldada ning panna sinna magamiskoti. Lisaks veel üks lisadetail, mis Norfini kotil juba originaalis tasuta kaasas on – väline vihmakaitse!

Norfin Dry Bag 35 seljakott

Dry Bagi näol on tegemist 100% veekindla seljakotiga, mis on hea valik kalameestele, kes kalastavad kahlates või vihmase ilmaga. Norfini Dry Bag 35 üks eeliseid teiste analoogsete toodete ees on pehmendustega seljaosa, mis teeb selle kasutamise oluliselt mugavamaks ning aitab mõningal määral vältida ka selja higistamisest tulenevat hõõrdumist.

Kotil on üks väline veekindel tasku, kuhu saab panna sellised pisitarvikud, mida on vaja kiiresti kätte saada. Külgedel on taskud veepudeli jaoks ning koti küljel rihmad ridvakoti või tooli kinnitamiseks. Meie kasutame Dry Bagi üsna palju ka paadist kalastades, kui on oht vihma saada – kaasa võetud fotokas ja võileivad on parimad ikka kuivana! Kotil on reguleeritava pikkusega õlarihmad ning oma kvaliteeti korduvalt tõestanud YKK lukud.

Norfin Luiro L termokott

Termokott on meie üks viimasel ajal enim kasutust leidnud n-ö mugavustooteid. Näiteks on see asendamatu aksessuaar suvisel kalapüügil paadist, kuhu saab jahedasse panna söögid ja joogid ning hea õnne korral ka kala. Norfin Luiro L termokott on 35-liitrine, selle pealismaterjal on tekstiilist ning siseviimistlus kilejast ja kergesti hooldatavast PEVA materjalist. Koti välisküljel on ka mõned taskud, kuhu saab panna näiteks söögiriistad.

Tekst ja fotod: Madis Mähar, Laur Tammeorg

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga